تبلیغات
مرواریدهای سرخ مرواریدهای سرخ - چرا ما بسیار کم در مورد امام نهم و دهم و یازدهم می شنویم؟
 

چرا ما بسیار کم در مورد امام نهم و دهم و یازدهم می شنویم؟

نویسندگان: احسان عباسی موضوع: مطالب روزانه، 

 

نخست باید دانست، امامان یك حقیقت نورانی باطنی دارند و یك ظهور كمالات و آثار اعمال در جامعه دارند. آنچه در جوامع بیشتر موجب بزرگداشت می شود مربوط به ظهور كمالات و آثار اعمال است. و از آنجاكه برخی امامان علیهم السلام فرصت اینچنین بدست نیاوردند مقام ظاهریشان كمتر مطرح شده است به ویژه دو امام عسكری كه علاوه بر عمر كوتاه خویش در محاصره نیز زندگی خود را گذراندند.
برای توضیح بیشتر توجه شما را به مطالب زیر جلب می كنیم:
از منظر اعتقادی شیعه همه امامان معصوم(ع) نور واحد و حقیقت واحدی هستند و هر كدام حلقه ای از سلسله پاك قدس و نورانیت و عظمت و آینه دار جمال و كمال خداوند بزرگ می باشند و هر كدام در برهه ای از زمان، وظیفه و مسؤولیت سنگین و الهی خود را بی كم و كاست انجام می دهند. البته برخی از این بزرگواران دارای ویژگی ها و خصایصی هستند كه باعث گردیده بیشتر مورد توجه و یادآوری قرار گیرند و این ویژگی توسط خود ائمه هدی(ع) مطرح گردیده و خودشان با سخنان و كلماتشان مردم را به عنایت به این دو ویژگی ها و خصوصیت ها تشویق و ترغیب كرده اند. مثلا امیرمؤمنان(ع) چون سیدالاوصیاء و ابوالائمه و اول ایمان آورنده به پیامبر و محور اصلی در پیشرفت دین و رفع موانع و شكست دشمنان اسلام بوده است، دارای ویژگی خاصی است كه توسط امامان بعد كه فرزندان پاك او می باشند برجسته و مشخص گردیده است.
توجه به عظمت و ایثار و كمالات سیدالشهداء(ع) در سخنان اولیای الهی كاملا نمودار است. شرایط خاص زمانی و حماسه بزرگ كربلا و تجلی همه صفات انسانی و الهی در آن سرزمین، همگی در ظهور این ویژگی برای امام حسین(ع) دخالت دارند.
حضرت صادق(ع) به خاطر نشر معارف و تبیین آموزه های ریشه دار و معارف اصیل اسلام و تشیع دارای ویژگی ممتازی است. دگرگونی سریع اوضاع و تحولات اجتماعی مختلف و شرایط زمانی و مكانی در پیدایش این ویژگی ها نقش داشته اند. البته ما معتقدیم كه مطالبی كه در منبرها و یا كتاب ها و مقاله در بیان مقامات و كمالات اولیای الهی بیان می گردد، حتی در مورد امامانی كه بیشتر مورد توجه می باشند، در خور و متناسب با عظمت و درجات عالی آنها نمی باشد و باید بیش از این ها، حق آن بزرگواران آن هم به اندازه فهم و ظرفیت ما عظمت آنها بیان گردد. هرچند بیان واقعی عظمت آنان برای ما مقدور نمی باشد، در هر صورت باید به همه پیشوایان هدایت(ع) توجه و عنایت داشته باشیم و نام پاك همگی را بر زبان ها جاری كنیم و از فضایل و كمالات و بزرگواری همه سخن بگوییم و اگر جز این باشد نوعی غفلت و بی توجهی محسوب می گردد.

 

برچسب ها: زندگی امامان(ع) زندگی ائمه اطهار(ع) تاریخ امامت، چهارده معصوم، زندگینامه چهارده معصوم، احادیث چهارده معصوم، زندگانی، امام نهم و دهم و یازدهم، امام نهم، دهم و یازدهم، سیدالاوصیاء، امامان، امامان شیعه، اعتقادی شیعه، كمالات سیدالشهداء، معارف، پیشوایان هدایت، غفلت، امام، عدل، شیعه، دنیای شیعه، تشیع،  

تعداد بازدیدهای این مطلب ::  بازدید

 

() نظرات