تبلیغات
مرواریدهای سرخ مرواریدهای سرخ - چرا آخر زیارت عاشورا سجده می کنیم؟ + درباره زیارت عاشورا
 

چرا آخر زیارت عاشورا سجده می کنیم؟ + درباره زیارت عاشورا

نویسندگان: احسان عباسی موضوع: مطالب روزانه، 

 


قبل از هرچیز گفتنی است ،ذکر سجده در زیارت عاشورا برای هیچ یك از خواننده و شنونده واجب نیست و بهتر است مانند سجده معمولی انجام گیرد.ذکر سجده در زیارت عاشورا واجب نیست می توان در حال نشسته خواند و مهر را به پیشانی گذاشت.

اما علت این امر مستحبی همان طور که از معنای ذکر سجده برداشت می شود حمد و ستایش خدا و شکر نعمت های الهی در مورد تمام تقدیراتی است که برای انسان رقم می خورد.به عبارت دیگر انسان وارسته که همواره به وظایف خود عمل می کند همه پیش امد هایی را که پیش روی او قرار میگیرد (هر چند که ممکن است به ظاهر آزاردهنده باشد) لطف و رحمت الهی می داند که خداوند به واسطه ان زمینه کمال و سعادت او را ایجاد می کند. انسانی که از این آزمایشات الهی سرافراز بیرون اید بایستی به درگاه خدا سجده شکر برده (اللهم لک الحمد حمد الشاکرین لک علی مصابهم)و از خدا طلب بهترین نعمت های الهی را که همان شفاعت بهترین دوستان خداوند است نماید(اللهم ارزقنا شفاعة الحسین یوم الورود و ثبت لی قدم صدق عندک مع الحسین و اصحاب الحسین الذین بذلوا...).


به طور کلی خواندن همه زیارات مستحب است مگر آن که با نذر و امثال آن بر انسان واجب شود . پس خواند هیچ بخشی از این زیارات واجب نیست . اما اگر بخواهیم ازآثار و برکات و ثواب هایی که برای خواند این زیارات بیان شده بهره مند گردیم باید برظبق دستوری که برای خواندن آن بیان شده عمل کنیم . مثلا گفتن 100 لعن و100 سلام و انجام سجده درآخر زیارت عاشورا هیچکدام واجب نیست ولی بهره مند شدن از آثار و انوار و برکات این زیارت مشروط به رعایت این دستورات و انجام این اعمال است . از این بیان روشن می شود که صحبت کردن در میان زیارت عاشورا شعا حرام نیست ولی کاری خلاف ادب دعا و زیارت است و چنین فردی از بهره کامل این زیارت بی نصیب می باشد .

 

برچسب ها: زیارت عاشورا، شفاعت، امام حسین، عاشورا، اربعین، دانلود زیارت عاشورا، عکس، خوشنویسی زیارت عاشورا، ذکر سجده در زیارت عاشورا، اصحاب الحسین، زیارات مستحب، زیارت نامه،  

تعداد بازدیدهای این مطلب ::  بازدید

 

() نظرات