تبلیغات
مرواریدهای سرخ مرواریدهای سرخ - جست ‌و‌ خیز قطره آب روی سطح داغ + تصاویر
 

جست ‌و‌ خیز قطره آب روی سطح داغ + تصاویر

نویسندگان: احسان عباسی موضوع: مطالب روزانه، 

 

زمان برخورد قطره های آب با سطح داغ، این قطرات در لحظه و با سرعتی که انتظار می رود، تبخیر نمی شوند و به جست و خیز بر روی سطح داغ ادامه می دهند

مهر: برای همه بارها پیش آمده است که به عمد یا به اشتباه بر روی ظرفی به شدت داغ آب بریزند و شاهد جست و خیز قطرات آب بر روی سطح ظرف داغ باشند، اما گروهی از محققان از این پدیده با وضوح بالای تصویری فیلمبرداری کرده و تاثیر لیدنفراست را به نمایش گذاشته اند.

نکته جالب توجه در مورد این پدیده این است که زمان برخورد قطره های آب با سطح داغ، این قطرات در لحظه و با سرعتی که انتظار می رود، تبخیر نمی شوند و به جست و خیز بر روی سطح داغ ادامه می دهند. این رویداد به واسطه پدیده ای فیزیکی رخ می دهد که “تاثیر لیدنفراست” نام دارد.

زمانی که قطره مایع اولین تماس را با سطح داغ برقرار می کند، سطحی که حرارت آن بسیار داغتر از دمای جوش قطره آب است، لایه ای بسیار بسیار نازک از بخار در زیر قطره شکل می گیرد که این لایه قطره آب را بالای سطح داغ معلق نگه داشته و از آن یک قطره شناور می سازد. این همان رویدادی است که در پی توضیح آن توسط پزشکی آلمانی در قرن ۱۸ میلادی، “تاثیر لیدنفراست” نام گرفته است.

این پدیده بارها در زمان واقعی مشاهده شده است، اما تیمی از محققان با تصویربرداری و کند کردن تصاویر به ثبت رسیده، تاثیر لیدنفراست را با وضوح تصویری بالایی به نمایش گذاشته اند. برای ثبت این تصاویر از لنز نیکون ۲۰۰ میلیمتری تله ۲X استفاده شده است. تصاویر با سرعت سه هزار فریم بر ثانیه تصویربرداری شده و سرعت نمایش آن ۳۰ فریم بر ثانیه بوده است تا تاثیر لیدنفراست در آن به خوبی دیده شود.

در ادامه تصاویری از این فایل ویدیویی را مشاهده می کنید:

حرکت قطره آب بر روی سطح داغ به همراه لایه ای از بخار آب

 

برچسب ها: خالق کل عالم هستی، کل عالم، هستی، عالم، دنیا، گسترش عالم، فضا، قدرت خدا، خلقت، زیبایی های آفرینش، زیبایی، زیبا، آسمانها، قدرت خداوند، جالب، دیدنی، پدیده، خدا، خالق، نظم آفرینش، بنازم به قدرت خدا، عکس هایی از،  

تعداد بازدیدهای این مطلب ::  بازدید

 

() نظرات