تبلیغات
مرواریدهای سرخ مرواریدهای سرخ - نکیر و منکر
 

نکیر و منکر

نویسندگان: احسان عباسی موضوع: مطالب روزانه، 

 

نکیر و منکر دو فرشته الهی هستند که مامور پرسش از انسان ها در عالم برزخ می باشند. مسئله پرسش در عالم برزخ از اعتقادات مسلم شیعه است ..
پاسخ تفصیلی: در جهت پاسخگویی تفصیلی ناگزیر به ارائه چند مطلب در مورد مسئله سئوال قبر و نوع سئوالها و هویت سئوال کنندگان (نکیرومنکر ) هستیم.
الف) پرسش در عالم برزخ:
پرسش در عالم برزخ از تازه واردان این عالم است . علما ی شیعه همگی برآن اذعان دارند. شیخ مفید در النکت الاعتقادیه می گوید: سئوال قبر حق است و هیچ مومنی درباره آن شکی در خود راه ندهد. و درکتاب تصحیح اعتقادات الامامیه می گوید :روایات صحیح از پیامبر اکرم صلوات الله علیه بیانگر آن هستند که فرشتگان بر اموات وارد گشته از دین آن ها سئوال می کنند.
شیخ صدوق در کتاب الاعتقادات می گوید: عقیده ما درباره پرسش در قبر این است که حق بوده و چاره ای جز آن نیست ؛ کسی که به خوبی پاسخگو باشد در قبرش روح و ریحان ودر آخرت به بهشت نعمت ها دست یافته است و کسی که به درستی آن ها را جواب ندهد در قبرش با آب جوشان گندیده و متعفن پذیرایی می شود و در آخرت داخل جهنم خواهد شد.
پرسش در عالم برزخ وریشه قرآنی آن :
«یُثَبِّتُ اللَّهُ الَّذِینَ ءَامَنُواْ بِالْقَوْلِ الثَّابِتِ فىِ الحَْیَوةِ الدُّنْیَا وَ فىِ الاَْخِرَةِ وَ یُضِلُّ اللَّهُ الظَّلِمِینَ وَ یَفْعَلُ اللَّهُ مَا یَشَاء؛خداوند كسانى را كه ایمان آوردند، به خاطر گفتار و اعتقاد ثابتشان، استوار مى‏دارد هم در این جهان، و هم در سراى دیگر! و ستمگران را گمراه مى‏سازد، (و لطف خود را از آنها برمى‏گیرد) خداوند هر كار را بخواهد (و مصلحت بداند) انجام مى‏دهد!»(آیه 27سوره ابراهیم) در این آیه سخن از قول ثابت در دنیا و آخرت آورده شده است . برخی مفسران منظور از قول ثابت در آخرت را به تثبیت قول هنگام سئوال در قبرتفسیر و تاویل کرده اند.
در روایتی از امیر المومنین علیه السلام نیز به این تاویل اشاره شده است.ایشان می فرمایند: « مومن در جواب دو فرشته ای که از او می پرسند : پروردگارت کیست؟پیغمبرت کیست ؟ دینت چیست؟ جواب می دهد : الله ربی و محمد نبیی و الاسلام دینی . سپس این دو فرشته این آیه را تلاوت می کنند و می گویند خداوند تو را در آنچه دوست می دارد ثابت نموده است.»
ب)پرسش کنندگان در عالم قبر:
از روایات متعددی استفاده می شود که پرسشگران در عالم قبردو فرشته الهی به نام نکیر و منکر هستند. امام صادق علیه السلام می فرماید : بعد از مرگ؛ منکر و نکیر بر میت وارد می شوند و از او در موردعقاید ،احکام و ... سئوال می کنند.
امام کاظم علیه السلام می فرماید: ..پس از آن زمانی که مرده در قبر داخل می شود منکرو نکیر بر او وارد می شوند و...،روایات در این مورد بسیار فراوان است که می توانید به بحارالانوار ج 6 و یا فروع کافی ج 3 مراجعه کنید.
ج)پرسش شوندگان:
در بعضی روایات تاکید شده که مرده اعم از کافر و مسلمان در قبر مورد سئوال قرار می گیرند.
در روایت طولانی از امام سجاد علیه السلام می خوانیم:
ای مردم از خدا بترسید و بدانید که به سوی او برمی گردید... فرزند آدم ! همانا اجل تو با بیش ترین سرعت به سمت تو روان است و تو به منزلی تنها خواهی رفت پس روحت به تو بازگشته و فرشتگان منکر و نکیر جهت پرسش وامتحانی سخت به طور ناگهانی بر تو وارد می شوند.
در روایت متعدد دیگر به سئوال از کافر و مسلمان تصریح شده است.
البته در بعضی از روایات نیز اشاره شده است که فقط از «من محض الایمان » و «من محض الکفر» سئوال می شود.
در روایت صحیح از امام صادق علیه السلام می خوانیم:
در قبر بجز از محض الایمان و محض الکفر سئوال نمی شود و بقیه مردم رها می شوند( ودر عالم برزخ مورد عقاب یا پاداش قرار نمی گیرند)
عبارت(من محض الایمان و الکفر) حامل دو معنای احتمالی است .
1. در قبر فقط از مومن خالص و کافر خالص سئوال می شود و از کسانی که بین این دو گروه هستند سئوال به عمل نمی آید بلکه آنان هیچ گونه پاداش و عقابی در برزخ نخواهند داشت تا هنگامی که قیامت بر پا شود.
2. احتمال دیگر آن است که در قبر فقط از عقاید و ایمان و کفر شخص نسبت به عقاید سئوال می شود و از بقیه اعمال سئوال نمی شودو سئوال از آن به قیامت می افتد.
هر دو قول بین علما شیعه موافقان و مخالفانی دارد.
د)آنچه می پرسند؟
از بعضی روایات استفاده می شود که اعتقادات آدمی از موارد سئوال درقبر است.
امام کاظم علیه السلام می فرماید:
در قبر به مومن گفته می شود رب تو کیست؟ جواب می دهد :الله پس سئوال می شود دینت چیست؟ جواب می دهد: اسلام ؛ پیامبرت کیست؟ جواب می دهد : محمد صلوات الله علیه سپس سئوال می شود امامت کیست ؟ پاسخ می دهد : فلان الی آخر ؛ به او گفته می شود از کجا این را دانستی ؟ جواب می دهد: این امری است که خدا مرا به آن هدایت کرده و بر آن مرا ثابت نگه داشته است.پس به او گفته می شود بخواب همانند خواب عروس، خوابی که هیچ گونه رویای کراهت انگیز در آن نیست ؛ آنگاه برای او دری به سوی بهشت گشوده می شود و از روح و ریحان بهشتی برخوردار شده و می گوید : خدایا هرچه زودتر قیامت را بر پا کن تا شاید به اهل و مالم برگردم....
و به کافر گفته می شود رب تو کیست؟جواب می دهد :الله پس سئوال می شود دینت چیست؟ جواب می دهد: اسلام ؛ پیامبرت کیست؟ جواب می دهد : محمد صلوات الله علیه.. از او سئوال می شود چگونه جواب این سئوال ها را دانستی ؟ پاسخ می دهد : شنیدم مردم چنین می گفتند من هم چنین گفتم ؛ در این هنگام با گرزی بر او می کوبند که همه جن و انس تاب تحمل آن را ندارند.
در روایتی دیگر از امام سجاد علیه السلام موارد سئوال به شرح زیر است:
1)چه کسی را پرستش کردی؟2) پیامبرت کیست؟3)دینت چیستك؟4) کتابت چیست؟ و ایاتلاوت کردی؟ 5) امامت کیست ؟ آیا ولایت او را داشتی؟6) عمرت را در چه صرف کردی ؟ 7)مالت را از کجا بدست آوردی و در چه صرف کردی ؟
در روایت دیگری از امام صادق علیه السلام موارد سئوال این گونه است:
1. نماز 2. زکات 3 . حج 4. روزه 5. ولایت اهل البیت
برای مطالعه بیشتر در این زمینه مراجعه کنید به :
معاد در قران ؛ تفسیر موضوعی قرآن کریم . آیت الله جوادی آملی
معاد ؛ محسن قرائتی
برزخ؛ علی محمد قاسمی
پی نوشت :
. بحار الانوار ج 5 ص 223
.فروع کافی ج 3 ص 235
. فروع کافی ج 3 ص 238
.بحارالانوار. ج6 ص 223
. فروع کافی ج 3 ص241

 

برچسب ها: برزخ، نکیر و منکر، قبر، شب اول قبر، نماز وحشت، عالم برزخ، پرسش در عالم برزخ، مومن، شیعه، بهشت، آخرت، معاد، قیامت، جهنم، مرده در قبر، کافر و مسلمان، الایمان، رب تو کیست؟، دینت چیست؟، امامت کیست ؟، کراهت، نماز، زکات، حج، ولایت اهل البیت، روزه،  

تعداد بازدیدهای این مطلب ::  بازدید

 

() نظرات