تبلیغات
مرواریدهای سرخ مرواریدهای سرخ - حضرت مهدی علیه السلام و شباهت به انبیا
 

حضرت مهدی علیه السلام و شباهت به انبیا

نویسندگان: احسان عباسی موضوع: مطالب روزانه، 

 

حضرت مهدی - علیه السلام - شباهتهای زیادی به انبیا - علیهم السلام - دارد. ما به جهت اختصار به بعضی از این شباهتها اشاره می کنیم.

الف. شباهت حضرت مهدی علیه السلام به نوح

نوح شیخ الانبیاء است مهدی - علیه السلام - شیخ الاوصیا.
در «بحارالانوار» عمر نوح 2500 سال ذکر شده است (1) و حضرت مهدی - علیه السلام - تا کنون بیش از هزار سال عمر نموده است.
نوح گفت:
( رب لا تذر علی الأرض من الکافرین دیارا) (2)
«خدایا! احدی از کافران را در روی زمین باقی مگذار!»
امام زمان - علیه السلام - نیز احدی از کافران را در زمین باقی نخواهد گذاشت.
نوح 950 سال آزار و اذیت مردم را تحمل کرد. امام زمان - علیه السلام - بیش از هزار سال ناظر ظلم و جور و بی عدالتی ها در کره ی زمین است.
هر کس کشتی نوح را رها کرد، هلاک شد. امام زمان - علیه السلام - هم کشتی نجات امت است که در زیارت جامعه می خوانیم :
من اتیکم نجی و من لم یأتکم هلک . (3)
«هر کس به سوی شما آمد، نجات یافت و آن که نیامد، هلاک شد.»

ب. شباهت حضرت مهدی علیه السلام به موسی

دوران حمل و ولادت حضرت موسی مخفی بود. امام زمان - علیه السلام - نیز این چنین بود. موسی - علیه السلام - دوبار غیبت کرد، یک بار از مصر به مدین هجرت نمود که 28 سال طول کشید و بار دیگر 40 شب به کوه طور رفت. (فتم میقات ربه أربعین لیله) (4) حضرت مهدی - علیه السلام - نیز دارای غیبت صغری و کبری است. خداوند با موسی - علیه السلام - تکلم کرد و همچنین با حضرت مهدی - علیه السلام - . امام حسن عسکری - علیه السلام - در حدیثی می فرماید:
«چون حق تعالی مهدی امت را به من عطا فرمود، دو ملک فرستاد که او را به سراپرده ی عرش رحمانی ببرند. پس حق - تعالی - به او خطاب نمود مرحبا به تو ای بنده ی من ! که تو را خلق کردم برای یاری دین خود و اظهار امر شریعت . تویی هدایت یافته ی بندگان من. به ذات خودم قسم می خورم که مردم را به اطاعت تو ثواب می دهم و به نافرمانی تو عقاب می کنم. و به سبب شفاعت و هدایت تو بندگان را می آمرزم و به مخالفت تو ایشان را عقاب می کنم.» (5)
موسی ید بیضاء داشت. در روایت است که مهدی - علیه السلام - نور وجودش، مردم را از نور خورشید و ماه بی نیاز می گرداند. (6)

ج . شباهت حضرت مهدی علیه السلام به عیسی

عیسی - علیه السلام - فرزند مریم است. مریم سرور زنان زمان خودش بود. حضرت مهدی - علیه السلام - فرزند زهرا است که سرور زنان جهانیان است.
عیسی در لحظه ی تولد سخن گفت. حضرت مهدی - علیه السلام - در شکم مادر سوره ی قدر تلاوت کرد و در لحظه ی تولد به سجده افتاده و انگشت سبابه را به آسمان بلند کرد و گفت:
«اشهد ان لااله الا الله وحده لا شریک له و ان جدی رسول الله و ان ابی امیر المؤمنین وصی رسول الله ». پس یک یک امامان را شمرد تا به خودش رسید (7) ... .

د. شباهت حضرت مهدی علیه السلام به جدش رسول خدا صلی الله علیه و آله

از نظر نام و کنیه هر دو، نامشان محمد و کنیه شان ابوالقاسم است.
پیامبر اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم - فرمود : «اشبه الناس بی خلقا و خلقا ... .» (8) مهدی - علیه السلام - شبیه ترین مردم به من از نظر آفرینش و اخلاق است.
دیگر آن که حضرت محمد بن عبدالله - صلی الله علیه و آله و سلم - خاتم الانبیاء است و حضرت مهدی - علیه السلام - خاتم الاوصیاء است.

پی نوشت :

1- رک: بحارالانوار: ج 11، ص 285.
2- نوح: 26.
3- مفاتیح الجنان ، زیارت جامعه ی کبیره
4-اعراف : 142.
5-«منتهی الآمال» ص 286، به نقل از «جلاء العیون» .
6- کسانی که حضرتش را در شب تاریک - که مهتاب نبوده - در بیابان ملاقات نموده اند. بیابان ملاقات نموده اند. بیابان را با نور آن حضرت روشن دیده اند.
7-رک بحارالانوار ج 51، ص 27.
8- بحارالانوار : ج 51، ص 72.

منبع: کتاب موعود امم

 

برچسب ها: حضرت مهدی، انبیا، شباهت امام زمان به پیامبران، پیامبران، پیامبر، نبوت، ظهور، شباهت حضرت مهدی علیه السلام به نوح، شباهت حضرت مهدی علیه السلام به موسی، شباهت حضرت مهدی علیه السلام به عیسی، شباهت حضرت مهدی علیه السلام به جدش رسول خدا، موعود امم، مهدی موعود، زندگنامه امام زمان، شعر درباره امام زمان،  

تعداد بازدیدهای این مطلب ::  بازدید

 

() نظرات